W przetoce nerkowo-skórnej pozostaje cewnik nefrostomijny. Jeśli jest to przetoka definitywna, wówczas cewnik należy okresowo wymieniać. Częstotliwość wymiany cewnika zależy od materiału, z jakiego cewnik jest wykonany. Wymiany zawsze dokonuje wykwalifikowany personel medyczny.
Należy zgłaszać się terminowo na wymianę cewnika nefrostomijnego.
Nefrostomia może zostać zaopatrzona na dwa sposoby:
Worki do moczu zbiórki Qufora® dla wygody pacjentów dostępne są w różnych pojemnościach. Worek do zbiórki moczu mocujemy na nodze lub do ramy łóżka/ wózka inwalidzkiego. Konieczna jest okresowa wymiana (przynajmniej co 2 dni) opatrunku wokół cewnika i obserwowanie położenia cewnika – czy cewnik nie uległ załamaniu, zagięciu lub skręceniu, co może zaburzyć prawidłowy odpływ moczu. Konieczna jest obserwacja odpływającego moczu, a w razie zmniejszenia jego ilości lub zahamowania jego odpływu pacjent powinien pilnie zgłosić się do urologa / do lekarza / do pielęgniarki.
Charakterystyka worków do zbiórki moczu:
- pojedynczo pakowane,
- dostępne w różnych pojemnościach,
- wyposażone w fizelinową wyściółkę od strony kontaktu z nogą,
- zbudowane komorowo – co zapobiega cofaniu się moczu i tłumi odgłos przelewania się płynu,
- w ergonomicznym kształcie, dopasowującym się do ciała podczas noszenia pod
- możliwa jest korekta długości drenu (jego docięcie) na żądaną przez pacjenta długość.
Wszystkie wymienione cechy posiadają worki do zbiórki moczu Qufora®. Worki te posiadają uniwersalny łącznik, który umożliwia podłączenie do wszystkich rodzajów cewników oraz worków urostomijnych. Ich pojemność dostosowana jest do potrzeb użytkowników, worki różnią się także długością drenu. Na szczególną uwagę zasługuje niezaginający się, gładki dren z możliwością docięcia do odpowiedniej długości, co zwiększa komfort oraz dyskrecję stosowania. Worki posiadają wygodny zawór odpływowy, co umożliwia bezpieczne i łatwe opróżnianie z zebranego moczu. Dodatkową zaletą jest antyzwrotny system chroniący przed cofaniem się moczu, bez względu na pozycję ciała pacjenta oraz miękka wyściółka fizelinowa od wewnętrznej strony, chroniąca skórę przed podrażnieniem i odparzeniami.
Wówczas bezpośrednio na skórę, w miejscu wyprowadzenia cewnika nefrostomijnego, przyklejamy jednoczęściowy worek urostomijny z zastawkami antyzwrotnymi, z samoprzylepną płytką hydrokoliodową, a cewnik nefrostomijny umieszczamy wewnątrz worka. Taki worek jest wyposażony w zawór, do którego można podłączyć w razie konieczności worki do zbiórki moczu na dzień/na noc.
W przypadku zastosowania worka urostomijnego nie ma na ogół potrzeby powiększania otworu początkowego w jego przylepcu. Jednoczęściowy worek urostomijny jest elastyczny i łatwo dopasowuje się do kształtu ciała, a przylepiec hydrokoloidowy jest przyjazny dla skóry pacjenta oraz zabezpiecza cewnik nefrostomijny przed przypadkowym wyrwaniem. Worki urostomijne zaopatrzone są w zawory odprowadzające mocz, które można podłączyć do worków o większej pojemności, co stwarza komfort nieprzerwanego snu. Ważnym aspektem zaopatrzenia nefrostomii jest zapewnienie stałego odpływu moczu z nerki. Cewnik nefrostomijny nie może zostać zamknięty korkiem.
Etapy zakładania i wymiany worka urostomijnego:
- Przed założeniem worka urostomijnego należy dokładnie umyć i osuszyć skórę wokół nefrostomii.
- Zdjąć folię ochronną z przylepca płytki – upewnić się czy skóra wokół cewnika jest czysta i sucha
- Delikatnie wprowadzić cewnik do środka worka urostomijnego.
- Przycisnąć przylepiec do skóry, zaczynając od dołu.
- Przytrzymać przez chwilę tak, aby pod wpływem temperatury ciała uzyskała szczelne połączenie ze skórą.
- Upewnić się, że przylepiec dobrze przylega do skóry.
- Końcówka cewnika zawsze musi być skierowana w dolną część worka urostomijnego.
- Zamykamy zawór odpływowy worka.
- Aby odkleić przylepiec worka urostomijnego należy delikatnie chwycić za górną jej krawędź. Odklejać pociągając w dół, jednocześnie przytrzymując skórę drugą ręką.
- Następnie delikatnie wyjąć cewnik z worka urostomijnego, przytrzymując go ręką przy skórze.
- Przed przyklejeniem nowego przylepca worka urostomijnego należy pamiętać o dokładnym oczyszczeniu skóry.
- Należy pamiętać o podłączaniu do worka urostomijnego na okres nocny worka do dodatkowej zbiórki moczu.
Zaopatrzenie nefrostomii we właściwie dobrany, dobry jakościowo sprzęt urostomijny (obecnie poza refundacją w nefrostmii) może być czynnikiem sprzyjającym rehabilitacji i wspomagającym w uzyskaniu poczucia bezpieczeństwa pacjenta.
ZAPAMIĘTAJ!
- Gdy pozbywasz się zużytych worków na mocz, pamiętaj o ich opróżnieniu przed wyrzuceniem. Gaziki, ręczniki papierowe czy ligninę przed wyrzuceniem do śmieci umieść w jednym, szczelnie zamkniętym
- Nie wyrzucaj zużytych produktów do wspólnych śmieci, jeżeli ich szczelnie nie zamkniesz
- Możesz nosić swoje ulubione ubrania, nawet obcisłe, pamiętając o zapewnieniu swobodnego odpływu moczu z cewnika
- Jeśli przewidujesz długą podróż, zabezpiecz się w worek do zbiórki moczu, który możesz umieścić na nodze, pod ubraniem
- Jedzenie i picie w podróży – zwróć uwagę, że jakość wody, która pijemy, wpływa na pracę Jeśli możesz, pij wodę oryginalnie pakowaną w butelkach.
Jednym z warunków prawidłowego funkcjonowania przetoki nerkowo- skórnej jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów w ciągu doby, tj. ok. 2 litrów. Cewnik nefrostomijny, którym została zaopatrzona nefrostomia, wymaga okresowej wymiany lub wymiany natychmiastowej, jeśli dojdzie do jego niedrożności. Pacjent powinien zostać poinformowany o rodzaju wykonanej przetoki, o jej prawidłowym wyglądzie, a także funkcjonowaniu. Powinien znać właściwą terminologię dotyczącą zabiegu, któremu został poddany, co ułatwi mu przyszły kontakt z personelem medycznym i samodzielną pielęgnację nefrostomii. Jeśli korzysta ze sprzętu urostomijnego, powinien znać zasady prawidłowej pielęgnacji przetoki, zakładania i wymiany, oraz opróżniania worków urostomijnych i worków do zbiórki moczu, a także poznać sposób pobierania moczu do badania. Osoby z nefrostomią powinny poddawać się systematycznym kontrolom w Poradni Urologicznej.
Sposób pobrania moczu do badania:
- Umyj ręce i skórę. Przytrzymaj przez chwilę pojemnik przeznaczony na pobranie próbki moczu bezpośrednio pod cewnikiem nefrostomijnym, aby napełnić go próbką moczu.
- Nigdy nie pobieraj moczu do badania z worka urostomijnego lub z worka do zbiórki
Dobre jakościowo, prawidłowo dobrane produkty do zaopatrzenia nefrostomii pomogą stworzyć odpowiednie warunki powrotu osoby z nefrostomią do normalnego życia – rodzinnego, społecznego, towarzyskiego czy zawodowego.
Ubezpieczony pacjent z nefrostomią, zarówno czasową jak i definitywną, może skorzystać z refundacji produktów do zaopatrzenia nefrostomii – do wysokości obowiązującego limitu (więcej na stronie Refundacja).