Nie ma ścisłych wytycznych co do rodzaju diety, jaką powinny stosować osoby z nefrostomią, wiadomo jednak, że sposób odżywiania będzie miał duże znaczenie dla stanu zdrowia, samopoczucia i będzie miał wpływ na przebieg leczenia i rekonwalescencji.

Dieta powinna być lekkostrawna i urozmaicona, zawsze uwzględniająca choroby współistniejące

Ilość płynów przyjmowanych na dobę powinna wynosić około 2- 3 litrów – zbyt mała ilość może wpływać na zaburzenie drożności cewników. Płyny najlepiej jest przyjmować pół godziny przed lub pół godziny po posiłku, pomoże to zapobiec powstawaniu wzdęć i gazów. Należy unikać w nadmiarze czarnej kawy i herbaty, które zatrzymują toksyny w organizmie i mogą prowadzić do odwodnienia. Należy odstawić wodę gazowaną. Warto pić wodę przegotowaną, z dodatkiem np. soku cytryny.

Osobom ogólnie zdrowym zaleca się dietę lekkostrawną, bogatą w owoce, wa- rzywa, produkty pełnoziarniste. Dopuszczalne są umiarkowane ilości mięsa, mleka i jego przetworów. Należy natomiast wyeliminować słodycze, tłuszcze i używki. U osób chorych zastosujemy dietę dedykowaną danej jednostce chorobowej (np. dieta cukrzycowa, wątrobowa itp.).

Nefrostomię najczęściej wykonuje się w przebiegu leczenia onkologicznego

Wówczas zalecenia dotyczące diety proponowanej pacjentom będą odmienne od dotychczas omówionych.

  • W chorobie nowotworowej zaleca się spożywanie zwiększonej ilości produktów wysokobiałkowych i wysokoenergetycznych. W jadłospisie nie może zabraknąć pełnego mleka, śmietany, serów, chudego mięsa, gotowanych jaj.
  • Posiłki powinny być podawane często, co 3-4 godziny, w małych porcjach. Wskazane jest gotowanie na wodzie, parze, duszenie oraz grillowanie. Należy unikać smażenia potraw.

W przypadku niedożywienia bądź zagrożenia niedożywieniem, gdy BMI wynosi 18,5 lub mniej, do diety możemy włączyć żywienie medyczne. Posiłki możemy wzbogacić dodając do przygotowanych posiłków preparaty odżywcze wysokobiałkowe, dostępne w aptekach.

Należy ograniczać sól, alkohol, kakao i czekoladę. Nie należy dopuszczać do wychładzania organizmu, ponieważ sprzyja to zaburzeniom przemiany materii.

Szczególnie w okresie jesienno-zimowym powinno się jeść ciepłe posiłki – zupy, musy, pieczone ryby morskie, gotowane warzywa, rozgrzewające kasze, odpowiednie ilości tłuszczu, dobre oleje.

Planując dietę należy pamiętać z jakiego powodu nefrostomia została wyłoniona:

  • Jeżeli pacjent ma np. kamicę nerkową, bezwzględnie należy wykluczyć z diety produkty, które sprzyjają powstawaniu kamieni, czyli szpinak, rabarbar, szczaw,  kapustę włoską, czekoladę, czarną kawę i herbatę. 
  • Jeżeli nefrostomia została wyłoniona z powodu niedrożności jajowodów, chorób nowotworowych, raka jajnika czy jelita grubego, może wystąpić ucisk na narządy układu pokarmowego i dodatkowo je obciążać, mogą wówczas dawać znać o swojej dysfunkcji. W takich przypadkach należy wykluczyć produkty wzdymające, wędzone, jak również produkty z octem.

W zapobieganiu infekcjom pomaga sok żurawinowy bez cukru, z ciepłą, przegotowaną wodą, herbatki ziołowe typu pokrzywa, mniszek lekarski, skrzyp polny, sok z brzozy, kurkuma. Warto też, szczególnie przy obrzękach, spożywać natkę pietruszki, jak również sok z jej korzenia.

Należy regularnie kontrolować ciśnienie krwi. Jeśli ciśnienie jest podwyższone, jak również przy obrzękach, ilość przyjmowanych płynów najlepiej ustalać z lekarzem.

Niektóre potrawy mogą zmieniać zapach i zabarwienie moczu, np. szparagi, ryby, cebula, czosnek, buraki. Mogą go zmieniać także niektóre leki, np. antybiotyki.

Sposobem odżywiania możemy sobie sami bardzo pomóc, jak również zaszkodzić. Zawsze bierzmy pod uwagę nasze preferencje smakowe i indywidualne nietolerancje. Wybierajmy zdrowe i smaczne produkty, nie szkodzące obecnym dolegliwościom.

ZAWSZE, GDY POJAWIĄ SIĘ WĄTPLIWOŚCI, MOŻNA SKONTAKTOWAĆ SIĘ Z NAMI

Tel. 790 420 069, PIELĘGNIARKA IWONA DMITRUK